Petit Trianon — „Szatańska rapsodja".

Dramat, z Lidją Borelli w roli głównej. Wytwórni włoskiej „Cines”, własność ajencji „Corso".

 

Młodość! Największy skarb i najwyższa wartość życia. Lecz mija ona tak szybko!... i— nie wraca już nigdy!

 

„Nigdy już, nigdy już, nigdy już"...

 

Ileż snów niespełnionych... ileż nie całowanych ust... I żal:

 

„Look in my face; my name is Might-have-been.

I am also called No-more”...

 

Alba d’Autreville przeżyła już swą młodość, piękno, swe szały i upojenia...

 

Jeżeli może jeszcze oczekiwać czegoś na tej ziemi—to śmierci jedynie. A ona chce żyć. Żyć! Ten krzyk tęsknoty był tak straszliwy i silny, iż zaniepokoił nawet szatana w otchłani! Zjawił się i rzekł Albie: „Stanie się. Będziesz młoda i piękna—jak dawniej. Piękniejsza nawet Lecz pamiętaj—nie wolno ci kochać".

 

Alba zgadza się na układ i — jest młoda, piękna, czaruje.. Wszystko—jak dawniej.

 

Natrafiła jednak na serce tak gorące — że, gdy się z chłodem jej oczu spotkało — pękło. Lecz to, czego nie mógł osiągnąć żaden żyjący, uzyskał zmarły. Alba pokochała tego, który zginął przez nią i... w tej samej chwili uczuła w sercu powiew śmierci. Pochyla się,—przerażona nad ogrodowym basenem, — jak wizja przez Burne Jones’a wymarzona, — i widzi, że twarz jej kurczy się, maleje, zmarszczkami okrywa...

 

Tylko młodym wolno kochać!

 

Pod względem gry, reżyserji, techniki — jest to arcydzieło. Gra Lidyi Borelli zwłaszcza jest w obrazie tym niezrównana. Na podkreślenie i uwagę zasługują również krajobrazy i strona malarska dzieła.

 

Kto filmy tej jeszcze nie widział, powinien skorzystać ze sposobności i bezwarunkowo ją zobaczyć. Takich obrazów jak „Rapsodia Satanica” jest bowiem bardzo nie wiele.

 

Kino, 28-08-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.