Spostrzeżenia i uwagi.

„Kurjer Poranny" w numerze z dn. 21-go b. ni., potępiając, zupełnie zresztą słusznie, jakieś dramidło detektywne, demonstrowane w „Olimpji", pisze: „Jest to zaiste budzenie złych instynktów u bezkrytycznej młodzieży, uczęszczającej do elektrycznych teatrów. Kinematograf może podejmować zadania o bardzo poważnem znaczeniu społecznem, jak np. sławny obraz demonstrowany w zimie w „Colosseum" p. t. „Nie zapomnijmy nigdy", lub na małą skalę to samo, zawarte w obrazie naszej krajowej wytwórni p. t. „Ochrana”.

 

Byłoby rzeczą więcej niż pożądaną, ażeby nasze pisma codzienne więcej uwagi poświęcać chciały kinematografowi, zważywszy, iż jest on ogromnie dziś popularny i ma tern samem olbrzymi wpływ na szersze masy. Z całą stanowczością domagać się jednak należy, by oceną film, w naszych kinach demonstrowanych, zajęły się pióra bardziej wyrobione.

 

Wspomniana „Ochrana warszawska" np. należy bowiem do obrazów świetlnych najohydniejszych pod każdym względem; filmy podobne na szersze masy wywierać mogą wpływ ujemny jedynie.

 

Co do filmy: „Nie zapomnijmy nigdy", to jest to utwór agitacyjny, który w czasie właściwym był może i pożądany i potrzebny, jako rozbudzający nienawiść do Prus i do Hohenzollernów. Dziś wszelako — jest już zbędny. W duszach młodzieży zwłaszcza—nie nienawiść bowiem, lecz miłość, o ile się zdaje siać przedewszystkiem należy. A więc młodzieży tej pokazywać trzeba filmy w rodzaju: „Pax aeterna", „Niebiański okręt", a nie „Niezapomnijmy nigdy".

 

Dla młodzieży pokarmem zdrowym i godziwą rozrywką będą i są w pierwszym rzędzie filmy w rodzaju: „Pracownicy morza", „Pax aeterna", „Wrogowie ludu", lub „Dzienniki Polfilmy". Ci, którzy w tej dziedzinie chcą dawać wskazówki, wiedzieć by o tern bezwarunkowo powinni.

 

Kino, 28-08-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.