Filharmonja — „Pikuś posłaniec”.

Farsa wiedeńska, wytwórni niezaznaczonej; własność ajencji „Polfilma".

Pikuś Kohn jest posłańcem, a jednocześnie —mędrcem rozumnym (mędrcy, w większości wypadków nie cieszą się posiadaniem zdrowego, chłopskiego rozumu, ergo — są głupcami) i filozofem. „Kain geld — kain geszeft" mówił pogodnie, nie chmurząc się tein bynajmniej, iż nie mają obiadu: ani on, ani jego żona, ongi ognista róża Saronu, dziś — tylko Sara, z Rosenluftów Kohn, Tak postępuje mędrzec. Lecz w Pikusiu tkwił jeszcze przecudowny instykt jego rasy: łapczywość. Gdy taki „filozof” natrafi na odpowiednią ofiarę—obedrze ją ze skóry.

 

Panna Rita Morelli, „rodowita węgierka", aczkolwiek urodzona „we Lwowi”, złapała nakoniec jakiegoś szlagona z pod Borysławia, który... wprawdzie chce się z nią nawet żenić— i to bardzo gwałtownie — nic nie chce wiedzieć wszelako o jej „przychówku", znanym specjaliście w „chemin de fer'a“, Kamilu W tym swoim kłopocie tinglowa lilja ta udaje się do znanego obrońcy pokrzywdzonych, pod względem wysokości wypłacanych alimentów, chórzystek, D-ra Hubera, z błaganiem o ratunek. Ten w lot załatwia sprawę i ręczy, iż w przeciągu trzech dni najdalej będzie najbardziej niewinną we Widniu istotą i narzeczoną bezwgzlędnie oddziecinnioną.

 

Ogłoszenie w blacie... i Pikuś za skromną sumę 3,000 koron zgadza się Kamila adoptować. Zrobione. Lecz oto ów szlagon na drugi dzień po ślubie w sposób najbardziej kategoryczny oświadcza, iż starać się o dzieci bynajmniej nie myśli, a że żona jest wprost przeciwnego zdania—niech sobie bierze z powrotem Kamila.

 

Lecz tutaj swoje veto stawia Pikuś. „Co— mam oddać swoją krew i swoje ciało?! Nigdy". A Sura szlocha. 1 dopiero za sumę 1,0,000 koron (stemplowanych) zrzekł się swoich praw.

 

Pomysł farsy, jak widzimy, dobry; gorsze wykonanie.

 

Nad program—na ogólne żądanie pozostawiono na ekranie zdjęcie: „Wojska Hallera w Polsce".

 

Kino, 21-08-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.