Ornak—„Jedynaczka króla szmalcu".

Przy ulicy Puławskiego w Mokotowie został otworzony w ubiegłą sobotę teatrzyk świetlny, którego, biorąc pod uwagę jego stronę zewnętrzną, pozazdrościćby mogło śródmieście, do tego stopnia jest on wytworny (choć skromny), jasny, wysoki, z dobrą wentylacją. Na widowni znajduje się 335 miejsc; krzesła są rozstawione wygodnie, przyczem umieszczone one zostały na równi pochyłej. Kabina dobrze od ognia zabezpieczona. Aparat „Pathe"—bardzo dobry. Dwa wyjścia zapasowe na obszerne podwórze.

 

Aktu poświęcenia dokonał ks. proboszcz Bliziński, który następnie zwrócił się do licznie na otwarcie przybyłych widzów, z krótką przemową, w której zaznaczył, iż kinematograf, będący nowym przejawem genjalnej myśli ludzkiej, może być w życiu społeczeństwa czynnikiem dodatnim, kulturalnym, podnoszącym umysł i duszę człowieka wzwyż, o ile znajduje się on w rękach ludzi dobrej woli.

 

Pragnąć należy, ażeby kinoteatr „Ornak“ stał się taką placówką kulturalną i mamy niepłonną nadzieję iż nią będzie. Z przykrością jednak przychodzi nam zaznaczyć, iż program przedstawienia inauguracyjnego nie został wybrany najszczęśliwiej. „Jedynaczka króla szmalcu" jest ordynarną i niesmaczną farsą niemiecką, która do podniesienia dobrego smaku napewno przyczynić się nie jest zdolna. Dać może (choć i to wątpliwe) ordynarny, bezkrytyczny śmiech jedynie. Ot, gdyby tak dano „Szpiega" (z Fabienne Fabreges), „Marsyljankę”, lub „W prerjach amerykańskich“, następnie jeden z „dzienników" „Pathego" lub „Polfilmy" („Lwów" naprz.), trochę natury, lub obraz naukowy, i dopiero komicznego „Antka sikawkę"—program taki uznaćby można za wielce dla ludności przedmieścia wskazany, któryby również i u ludności znalazł napewno uznanie.

 

Dodać należy, iż cały dochód z pierwszego dnia został przeznaczony na rzecz Białego i Czerwonego Krzyża oraz tow. „Opieki nad inwalidami".

 

Kino, 14-08-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.