Colosseum — „Niewolnica".

Dramat, z p. Brabant w roli tytułowej. Reżyserja Abla Gance’a. Wytwórni francuskiej „Pathe”, własność ajencji „Lux“.

I znów Francja dała nam filmę piewszorzędną, gdyż „Niewolnicę" niemal do arcydzieł zaliczyć można. Obraz ten posiada wszystkie zalety filmy francuskiej: doskonały scenarjusz, mimo jego sensacyjności — o dużej literackiej wartości, wyborną reżyserję, wspaniałą technikę, nakoniec wprost świetną grę poszczególnych artystów.

 

Treścią obrazu — żywot finansisty - miljonera, który,— w poczuciu potęgi zdobytego na giełdzie złota—depcze wszystko dookoła siebie, z głęboką wiarą w to, iż człowiek bogaty winien być za boga uważany, któremu wolno wszystko: deptać szczęście wszystkich, z żony— czynić swą niewolnicę, do więzienia wtrącać swych ongi przyjaciół... słowem, przy pomocy złota—pan o w ać.

 

Prócz tej zasadniczej myśli utworu, dołączono dużą ilość epizodów konsekwentnie ze sobą powiązanych, które cały utwór czynią niesłychanie interesującym. Na dwa ostatnie akty zwłaszcza patrzy się z zapartym oddechem.

 

Co do reżyserji, to już „Dziesiąta symfonja ujawniła, iż Abel Gance jest reżyserem niezrównanym, który rozumie i wyczuwa ekran lepiej bodaj, aniżeli sławny Olle Olsen, reżyser wytwórni „Nordisk“.

 

Akcja utworu toczy się pomiędzy: finansistą Piotrem Veryal’em, jego ongi przyjacielem, młodym Jakóbem Altery; sekretarzem giełdziarza, Markiem, wreszcie młodziutką żoną Piotra, Andree.

 

Wszystkie role męskie są grane mistrzowsko, jedynie p. Brabant była... tylko piękna.

 

Wystawa bardzo bogata (bal w IV-m akcie oraz balet w III-m).

 

Jeżeli „Dziesiąta symfonja" była obrazem wyłącznie dla kół litaracko wyrobionych, to „Niewolnica" spotka się niewątpliwie z uznaniem wszystkich bez wyjątku, będzie dla wszystkich „szlagierem".

 

Nad program dano więcej niż arcy - wesołą farsę: „Maks lekarzem mimo woli", z ulubionym Maksem Linderem w roli głównej.

 

Kino, 31-07-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.