Filharmonja—„Małżeństwo markiza".

Komedja, z Bernd Aldorem w roli głównej. Wytwórni „Rex”, własność ajencji „Polfilma”-

Filma ta wprowadza nas w świat upudrowanych peruk, przeczulonego honoru, pojedynków, wykwintnych form i poetycznych miłości, w świat Cyrano de Bergerac'ów i d’Artagnan'ów.

 

Potomek rycerskiego rodu marquis’ów de Grammont przeżywa swe dni na hulankach, pojedynkach i „szalonych nocach", urządzanych wraz z towarzyszami, niemającymi nic do stracenia.

 

Na kompanję tę spada jak grom z jasnego nieba wieść, którą przynosi z trybunału stary doradca prawny rodziny, iż mocą testamentu fundatora ordynacji—każdy ordynat ożenić się musi do trzydziestego roku życia najpóźniej. Zaś ordynat dzisiejszy wiek ten przekroczy za dwa dni. O ile więc w przeciągu dwóch dni ten ostatni nie wprowadzi do swego domu prawnie poślubionej małżonki, to prawo posiadania przejdzie na następcę z innej linii.

 

„Jeżeli o to tylko chodzi, to czasu mam aż nadto i ożenię się jeszcze dziś, za dwie, trzy godziny"—woła de Grammont, a następnie idzie do karczmy—bierze pierwszą lepszą z brzegu dziewczynę i zapowiada jej, by natychmiast stawiła się w zamkowej kaplicy, ażeby wziąć ślub z nim, markizem.

 

I szalony ten ślub istotnie nastąpił, z tą jednak zmianą, iż miejsce oblubienicy zajęła dziedziczka pobliskich włości, hrabianka de Beauregard, która oddawna się w sąsiedzie kochała. Zamiana ta nie przedstawiała żadnych trudności, ponieważ oblubieniec nawet nie spojrzał na tę, której przysięgał miłość i wiarę.

 

Po jakimś czasie wszystko się ułożyło jaknajlepiej. Niby żona, a ex-aktoreczka wędrownego teatru—uciekła szczęśliwie z którymś z przygodnych amantów, zaś istotna małżonka zajęła jej miejsce.

 

Wystawa wyjątkowo wspaniała, godne widzenia są zwłaszcza naprawdę piękne i stylowe kostjumy z końca XVIII-go wieku.

 

Dobra gra i bez zarzutu reżyserja. Parę pięknych widoków.

 

Obraz ten należy do lepszych i znajdzie uznanie u tych zwłaszcza, którzy szukają podnioślejszych i spokojniejszych wrażeń.

 

Kino, 31-07-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.