Corso — „Ach, ten tron!”.

Satyra polityczna wytwórni włoskiej „Tiber" z Tulio Carminati w roli głównej, własność ajencji „Corso".

Z tą szybkością z jaką filma opasuje kule ziemską, autorzy kinematograficzni podchwytują i wyzyskują tematy. Jeszcze, zwłaszcza w prasie zagranicznej, nie przebrzmiały echa romantycznej historji jaką była zamierzona abdykacja jednego z następców tronu w pewnem państwie półwyspu bałkańskiego i małżeństwo z uroczą i bogatą przedstawicielką nowego świata, a już wytwórnia włoska „Tiber" wypuściła doskonałą i pełną szczerego humoru satyrę polityczną.

 

Bohater jej, kandydat na króla, chłopię wesołe, pełne życia i, według pojęć etykiety dworskiej, mocno niesforne, ku rozpaczy rady ministrów, swego dobrodusznego ochmistrza i całej sfory dygnitarzy, przedkłada wdzięki uroczej kwiaciarki nad purpurę i gronostaje, a roskosz jej pocałunku—nad roskosze panowania.

 

W pogoni za dziewczęcemi ramionami, w żądzy życia i swobody depcze młody król obowiązującą go etykietę, zrywa złote kajdany i pozostawiwszy tron na lasce losu,—w uroczym zakątku zostaje królem jednego tylko serduszka i to daje mu szczęście najwyższe.

 

I o dziwo!—nie traci nawet swego ochmistrza, który w imię obowiązku, dzieląc wszystkie romantyczne awanturki swego władcy, po abdykacji pozostaje nadal mu wiernym i zatrzymuje •godność ochmistrza w maleńkiem królestwie dwojga kochających się.

 

Satyra ta, prócz żywej atrakcyjnej treści, posiada' szereg skarykaturowanych nieco ty pi - ków dostojników dworskich, w rodzaju bogatej galerji lokajów, ministrów i innych specyficznie pałacowych mumji.

 

Dużo ruchu, słońca, włoskiego błękitu i kwiatów— oto tło dekoracyjne tej miłej choć mocno złośliwej historji o następcy tronu i pięknej kwiaciarce.

 

Rolę główną gra najpopularniejszy artysta rzymski, Tulio Carminati. Gra ją dobrze i z wdziękiem. Od lat kilku jest on celem westchnień wszystkich włoszek, które kochają się w nim tak jak nasze panie w Osferwie.

 

W.

 

Kino, 24-07-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.