Filharmonia [„Igraszka z ogniem”, „Dziennik Polfimy”]

Komedja, z Ledą Novą w roli głównej. Własność ajencji „Polfilma”.

Zrujnowany młody obywatel, dzięki zbyt wygórowanym pojęciom o honorze, odtrąca od siebie miłość i szczęście, które się kłonią ku niemu w postaci towarzyszki jego lat dziecinnych, tylko z tej przyczyny, iż sąsiadka ta jest... dziś bogatą dziedziczką.

 

Ta ostatnia jednak jest pełną energji kobietą, która nie tak łatwo rezygnuje. By przełamać opór i rozniecić pożar w sercu, z wiadomością ojca przyjmuje incognito w domu upartego sąsiada posadę gospodyni, co w rezultacie daje łatwy do przewidzenia wynik: oporny wróbelek wpada w zastawione sidła, dochodząc, ku swej radości, do przekonania, iż igranie z ogniem jest zawsze niebezpieczne.

 

Treść zbyt może naiwna i sentymentalna, cały utwór jest jednak grany koncertowo, przy bardzo starannej wystawie i ładnych krajobrazach. Zdjęcia ostre i wyraźne.

 

Nad program — „Dziennik Polfilmy" — wyjątkowo ciekawy. Pokazano nam mianowicie:

 

a) Dziesiąty pawilon cytadeli warszawskiej, w którym tylu bohaterów naszych zostało umęczonych,

 

i b) Obchód Święta Narodowego Francji d n. 14 b. m. w Warszawie, a zwłaszcza moment gdy ambasador Pralon, w otoczeniu licznych dostojników składał wieńce u stóp pomnika naszego wieszcza, Adama Mickiewicza.

 

Na uwagę zasługuje, iż to ostatnie zdjęcie było demonstrowane po raz pierwszy w dn. 14 b. m., to zn. w tym samym dniu, w którym były dokonane zdjęcia.

 

Podziwiano przytem technikę tych zdjęć. Jak w „Damie w perłach”, włoskiej wytwórni „Tiber", poszczególne obrazy nie były przerywane czarną linją, lecz wypływały jedne z drugich, w mgławicowych formach. Z katedry —wyłaniały się naprz., stopniowo, w formie coraz bardziej realnej, — zarysy pomnika naszego wieszcza...

 

Przyswojeniem sobie techniki tego rodzaju zdjęć operatorzy „Polfilmy” złożyli dowód, iż najnowsze zdobycze kinematograficznej sztuki nie są im bynajmniej obce.

 

Kino, 17-07-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.