TEATR W POZNANIU.

Teatr Polski w Poznaniu był niewątpliwie w okresie germanizacyi placówką kulturalną. Nie mógł jednak spełniać należycie swojego zadania. Nie mógł „rozmawiać z duszą narodu". Warunki miejscowe, aż nadto dobrze znane i krępujące rozwój życia polskiego w każdej dziedzinie, nie pozwalały na to. Dlatego też scena poznańska, będąc świątynią kultury polskiej, nie była, bo być nie mogła, świątynią patryotyzmu polskiego i polskiego ducha.

 

Taką jednak świątynią stać się musi i z pewnością stanie się teraz. Słowo polskie w nieskażonej swej czystości i mocy zarówno pod względem języka, jak i wymowy rozlegać się odtąd powinno na calą dzielnicę, wyzwoloną dzisiaj z jarz-ma niemieckiego, z tej sceny, która będzie siejbiarką miłości Ojczyzny i krzewicielką najszczytniejszych ideałów ludzkich.

 

Z tego względu niezmierne znaczenie ma dla tej sceny. zarówno dobór artystów dramatycznych, jak i repertuar, który winien mieć wysoki poziom ideowy.

 

Obok dramatu teatr poznański powołuje obecnie do istnienia operę polską, która również ma przed sobą wzniosie zadanie, nic bowiem tak jak muzyka nie wpływa na uszlachetnienie duszy ludzkiej.

Dyrektorem teatru w Poznaniu zostaje znakomity śpiewak opery warszawskiej, dr. Tadeusz Wierzbicki. Reżyserem dramatu ceniony artysta, p. Janusz. Kapel-mistrzem zaś opery p. Dolżycki.

 

Warszawa, tracąc te pierwszorzędne sity, odstępuje je jednak Poznaniowi w pełnej świadomości, że na posterunku tej wagi i znaczenia narodowego wszyscy wymienieni artyści potrafią umiejętnie służyć sztuce narodowej. Szczęść Boże!

 

Tygodnik Ilustrowany, 28-06-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.