Corso — „Szatańska rapsodja”

Dramat, ze słynną Lidją Borelli w głównej roli. Wytwórni „Cines”, własność ajencji ,,Corso“

 

Kto nie zna romantycznej legendy o doktorze Fauście i Mefiście przywracającym za cenę duszy młodość? Legenda ta sparafrazowana posłużyła autorowi włoskiemu do stworzenia pięknej filmy, która pod względem technicznym jest arcydziełem.

 

Kobieta niegdyś młoda, piękna, kochana, a dziś już siwa staruszka, szarą godziną marzy o bezpowrotnych dniach szczęścia i chce być znów piękną i uwielbianą za jakąkolwiek cenę.

 

I oto z krzewu róż purpurowych, owego symbolu szału i rozkoszy wychyla się szydercza twarz Mefista i ofiarowuje młodość i piękność — lecz z warunkiem by serce zostało zimne i nieczułe — w przeciwnym bowiem razie, gdy serce zabije silniej, twarz momentalnie okryje się zmarszczkami a wiosna życia w ponurą się zimę zamieni. Warunek to ciężki lecz propozycja zostaje przyjęta.

 

Znikają zmarszczki i siwizna, staruszka staje się kobietą młodą, czaruje, wabi, porywa tysiące serc, jest tylko nieczuła na głos miłości. Potężne to uczucie wybucha jednak w jej sercu i kiedy zapłonąć ma wielkiem ogniskiem — zjawia się nieubłagany Mefisto. Sen pierzcha, a bezlitośna dłoń starości niszczy przepiękną twarz.

 

Bohaterką obrazu jest Lidja Borelli, grająca wspaniale i wyraziście, wyrażająca mimiką wszystko. Technika obrazu jest znakomita, zdjęcia ostre, czyste, pełne światła, a dekoracją jest bogactwo krajobrazu włoskiego.

 

Aktualny dodatek do programu stanowią zdjęcia wojskowe, przedstawiające bohaterskie i pełne niebezpieczeństw walki hydroplanów włoskich z eskadrami lotniczemi niemieckiemi.

 

Kino, 13-06-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.