Aleksander Dumas-ojciec – plagiatorem?

Wiadomem było zdawna w kolach literackich, że Dumas-ojciec olbrzymiej swej działalności literackiej, na którą złożyła się niezliczona ilość tomów, nie dokonał własnemi wyłącznie siłami, ale posługiwał się w tern pomocą współpracowników, młodych autorów, których nazwiska coprawda nie dochodziły do publicznej wiadomości. Fakt ten byt powszechnie znany we Francyi i nie wywołał żadnych zarzutów.

 

Obecnie jednak artykuł, pomieszczony w „Revue de Paris” wywołał niepomierne zdumienie w Paryżu — formalny skandal. Gustaw Simon, syn sławnego ojca Jules Simon wykazuje w nim bowiem na podstawie niezbitych dowodów, że najsławniejsza powieść Dumasa, ta, która właściwie postawiła go w rzędzie najsławniejszych i najbardziej cenionych powieściopisarzy, jego słynni na cały świat „Trzej muszkieterzy", stanowiący epokę w literaturze i służący ta wzór wielu innym, od początku do końca wyszła z pod pióra innego człowieka.

 

Był nim niejaki Auguste Maquet, niezmordowany przez lat dziesięć pomocnik wielkiego Dumasa, który po większej części podawał mu tylko główną myśl całej książki i który szkicował treść pojedynczych rozdziałów, pozostawiając szczegółowe samoistne opracowanie jego inwoncyi. Auguste Magnet otrzymywał za to tylko honoraryum w gotówce i nic poza tem więcej. A był on snać z natury niezmiernie skromny, a przytem tak bajecznie po marzycielsku ubóstwiający Dumasa, że zadawalniała go w zupełności ta jego rola podrzędna i nigdy nie aspirował do jakiegobadź udziału w aureoli mistrza. Ze jednak właśnie „Trzej muszkieterzy", którzy dotychczas uważani byli za najdojrzalsze dzieło Aleksandra Dumasa i w którym historycy literatur wszechświata dopatrywali się najznamienitszych cech jego ducha i jego bogatej wyobraźni, jest utworem nieznanego Augusta Maquet, należałoby uważać za dowcip złośliwy, gdyby nie to, te Gustaw Simon dowiódł tego jasno jak na dłoni i stwierdził listami i dokumentami.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-06-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.