Wanda Osterwina.

Młoda, lecz już dla sceny polskiej zasłużona artystka ta rozpoczęła karjerę artystyczną za dyrekcji dyr. Solskiego, w Krakowie, debiutując z powodzeniem w dramacie Przybyszewskiego „Dla szczęścia". Następnie występowała w Warszawie w pantomimę „Sumurum“, w roli tytułowej, w teatrze Nowości, poczem grywała na scenie wileńskiej; lecz bardzo krótko, gdyż dla poratowauia nadwątlonego zdrowia musiała odbyć kilkuletnią kurację zagranicą. Powróciwszy do kraju, zaagażowana została przez dyr. Szyffmana. Przed zajęciem przez wojska niemieckie Warszawy była zmuszona wyjechać wraz z wieloma innymi artystami do Moskwy, gdzie przez cały czas wojny pracowała na scenie polskiej.

 

W Moskwie również po raz pierwszy dała się poznać jako wyborny materjał kinematograficzny; kreacje jej w obrazach rosyjskich „Płeć trzecia", „Stella", „Maro,, i innych posiadają duże walory artystyczne i wróżą piękną przyszłość tej utalentowanej artystce.

 

Kino, 29-05-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.