„Głaz, który płacze”...

Stary wioskowy kominiarz Zachar—w swoich włóczęgach po okolicy—znajduje pod starym murem niedaleko rodzinnej wioski małą bezdomną dziewczynkę. Stary Zachar nie mając rodziny oddaje dziecko na wychowanie sąsiadom, gdzie Marion chowa się z Małą Ginette’ą córką gospodarzy. Nastały żniwa. Marion uwodzi jakiś wędrowny żniwiarz, porzucając następnie wraz z dzieckiem. Dziewczyna nie mogąc pozostać między swymi—idzie do miasta i tam, aby zapewnić egzystencję sobie i małemu Jankowi, zostaje kochanką bogatego kupca. Rodzice i stary Zachar nie domyślają się, w jaki sposób zarabia ich Marion.

I oto, stary kominiarz zatęsknił do swojej „małej" Marion — pragnie ją raz jeszcze przed śmiercią zobaczyć. Znajduje ją w chwili — gdy Marion jako gwiazda pól światka wydaje wielki festyn dla swych przyjaciół. Bez słowa wyrzutu—pełen jednak wewnętrznego żalu stary Zachar wraca do wioski, aby opowiedzieć o hańbie Marion.

 

Tego samego wieczoru zachorował nagle mały Janek. Zrozpaczona matka biegnie do kołyski, lecz zastaje już tylko zimne zwłoki syna. Więc zwraca się tam gdzie jeszcze pomimo wszystko biją dla niej życzliwe serca.

 

Subtelna treść obrazu i szczery liryzm, nadają zasadniczą wartość temu obrazowi, który przez szereg tygodni cieszył się powodzeniem w Paryżu. Obraz ten niezadługo ujrzy i warszawska publiczność.

 

Kino, 22-05-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.