Corso — „Księga łez“.

Wytwórni „Nordisk", własność ajenci „Corso".

Ujęcie pewnej fabuły w formę pamiętni ka jest dość częste w literaturze, a obecnie tym rodzajem chętnie zaczyna posługiwać się kinematograf, rzucając na ekran niejako żywe pamiętniki. Nowy ten typ zdjęć ma tę dobrą stronę, że nadaje akcji pewien zamierzchły koloryt, a na obraz przesuwający się przez ekran patrzy się jak na przeżyte kiedyś wspomnienie.

 

W ręce sędziwego lekarza, żyjącego cicho w małem miasteczku, w jesienną noc, do- staje się pamiętnik kobiety, która dzięki pewnemu nierozmyślnemu krokowi w młodości, całem życiem płaci na każdem miejscu błąd swój, błąd młodości, który źli ludzie pragną wyzyskać dla egoistycznych celów.

 

Karta, za kartą przesuwa się walka i zmaganie z losem biednej kobiety, której największą może winą jest to, że chce zachować uczucie mężczyzny dla siebie i robi wszystko, by uczucie to ocalić. A dzieje jej to prawdziwa droga na golgotę życia, to smutna księga łez, gdzie każdy jaśniejszy promyk słońca płacony jest po królewsku: sznurem pereł—łez, wypłakanych w długie noce bezsenne, gdzie zrywa się szalony krzyk za szczęściem, kobiety głodnej radości i pogody życia.

 

I przed oczami cichego, rozumiejącego wiele staruszka, w jesienną noc, roztwiera się karta po karcie księga łez, po to, by na ostatniej z nich dobrotliwa rozumna dłoń, skreśliła rozdział ostatni i zamknęła opowieść szczęścia stygmatem.

 

Z pośród obrazów wystawionych w bieżącym sezonie „Księga łez” jest obrazem o największych może wartościach literackich. Obraz ten zastanawia przedewszystkiem swoją głębią psychologiczną i subtelnem literackiem wypracowaniem, a patrzy się nań jak na smutną, często spotykaną lecz zawsze bolesną tragedję życia.

 

Doskonała gra artystów duńskich, ładne ujęcie krajobrazów, nieprzerwalna ciągłość akcji i szlachetne napięcie dramatyczne — oto zalety tego obrazu. W.

 

Kino, 22-05-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.