Filharmonja — „Bez grzechu...”

Dramat fantastyczny ze słynnym duńskim artystą Ralfem Nordeckiem w głównej roli. Własność ajencji „Polfilma”.

 

Obszerniejsze sprawozdanie z tego utworu daliśmy już w zeszłym numerze naszego pisma, obecnie przeto dodamy jedynie, iż obraz ten na starych, duńskich podaniach opracowany, wyróżnia się świeżością tematu, doskonałą reżyserją, bogatą wystawą, pięknymi krajobrazami wreszcie.

 

Treścią utworu jest znana i niewątpliwa prawda, iż nad duszą człowieka, nad wszystkie- mi jego szlachetniejszemi dążeniami i wzlotami ku górze — panuje szatan, duch ciemności, Ary- man, czy jak go jeszcze nazywają... zaś w istocie rzeczy — przyroda , z jej bezlitośnemi prawami.

 

Nakazy moralne, trud fizyczny i umysłowe wysiłki — długi czas bronić nas mogą przed „szatanem”, nadejdzie jednak dzień, nadejdzie godzina, że umęczona walką dusza potarga wszystkie więzy i zapragnie żyć. Żyć!!..

 

A wtedy szatan już napewno postawi na ścieżce drogą obowiązku kroczącego Konrada tą lub inną Priskę, która... płomiennie zaszepcze: „czy wiesz co rozkosz?... czy cię nie poruszy szept bladych kwiatów w takie noce parne?..- Pójdź... ja ci włosy me rozplotę czarne, wężem pożądań wejdę do twej duszy”.

 

Nakaz rycerza krzyżowego, Konrada z Grzybolesia: „strzeż się kobiety” — jest negacją życia, to też ten, który temu fałszywemu prorokowi zawierzył — zginąć musiał... i zginął.

 

Tak poucza filma przynajmniej.

 

Pod względem artystyczno - malarskim — obraz ten należy do lepszych. Jest tam w trzecim akcie uczta w ogrodzie, na tle pejzażu wprost baśniowego. Jest jeszcze las nad wodą, na tle którego łamiący się w męce dusznej Konrad otrzymuje z ust kobiety pierwszy pocałunek— i jest jakieś jezioro senne, ciche i świetlane, na brzegu którego szatan złożył omdlałą Priskę.

 

Piękno tych obrazów potęguje jeszcze umiejętnie dobrana ilustracja muzyczna w wykonaniu orkiestry filharmonicznej.

 

Nad program był demonstrowany ostatni „Dziennik Polfilmy”, zawierający zdjęcia ze wschodniego frontu: Kowel, Brześć Litewski) Pińsk, Włodzimierz Wołyński etc.

 

Kino, 22-05-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.