Argus. W ajencyi tej pokazano nam doskonały obraz amerykańskiej wytwórni, zatytuł.:

„Trwoga przed cieniem".

Nastrojowy dramat ten rozgrywa się w pustyniach i preryach wschodniej Ameryki, na tle surowej natury tamtejszej. Przed oczami widza przesuwają się wspaniałe obrazy amerykańskiej fauny i flory, tak bardzo od naszej odmiennej. Zupełnie nowe efekty, jak np. całe sceny rozgrywane w odmętach wód i pod falami rwącego nurtu rzeki. Gra amerykańskich artystów również jest godna uwagi. W grze ich niema bowiem nic z teatru, jest natomiast żywiołowość, szczerość, siła. Akcya toczy się przytem barwnie i szybko, ani na moment nie przestając zajmować widza.

 

Jako dodatek zademonstrowano małe arcydzieło gry francuskich artystów, zatyt.:

„Broń niewieścia”.

Pani Fabienne Fabróges po trudach sezonu pojechała odpocząć na Rivierę, co pozwala na pokazanie: drogi z Cannes do Le Var, Boulev. Victor’a Hugo, Promenadę des Anglais w Nicei, wreszcie szalejącego z południowym temperamentem karnawału. Znajomość z miljonerem... Śniadanie—pełne śmiechu i perlistego szampana. Trzeba widzieć jak paryska aktorka białymi gryzie ząbkami soczyste owoce, jak pozwala, by anglik odbył „pół drogi do raju“ i doznał „pół zbawienia”...

 

Wydaje się, już już... iż biesiadnik zazna pełni upojenia... Niestety!—nie wie on nic o posępnych pouczaniach Tetmajera:

 

Nie szukaj więcej, niż chcą by szukano.

Bierz—co dać mogą, lecz nie żądaj nic.

Miłość kobiety jest dymem i pianą.

Jej chęć tak zwodna—jak wyraz jej lic...

 

Cudzoziemiec nic nie wie o tern, więc Fabienne... pokazuje mu „broń niewieścią” — przecudnie wyszlifowane i ostro zakończone pazurki.

 

Jest to arcydzieło gry. Na podobną finezję zdobyć się może jedynie francuzka, lub nasza Mary, oczywiście—Mrozińska.

 

W obrazie tym nie ma przytem nic zdrożnego,—nic coby obrażało dobry smak, lub przyzwoitość. Jest to rzecz pod każdym względem doskonała. Filma jest dziełem wytwórni Gaumont.

 

Kino, 10-04-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.