Corso — „Wyspa potępieńców".

Wytwórni „ Nordisk".

W repertuarze poważnych dramatów filmowych „Wyspa potępieńców" zająć winna miejsce pocześniejsze. Obraź ten osnuty na tle tragicznych i zawiłych powikłań życiowych, przedstawia—jak człowiek najczystszy, najlepszy, łatwo może zostać strącony na dno otchłani życia z piętnem przestępcy, gdyż tak chce kobieta.

 

Bo piękna i dumna żona dyrektora fabryki pokochała jednego z urzędników swego męża, który żywiąc szczere uczucie do innej kobiety i mając pogardę dla występnych miłostek, odrzuca jej względy. Lecz dumna i zła kobieta umie się zemścić — mistyfikuje kradzież i młody urzędnik, oderwany od ukochanej, zesłany zostaje do kopalni — na wyspę przeklętych jako przestępca.

 

Tymczasem ojciec jego żony, wierząc w winę swego zięcia, zabiera dziecko, które urodziło się podczas sprawy sądowej i oddaje je wędrownym kuglarzom. Nieszczęśliwa matka opuszcza dom rodzicielski i w sztuce szuka zapomnienia, a zarazem środków, by udowodnić niewinność swego męża. Po latach los przychodzi z pomocą. Znajdują się dowody intrygi i występna kobieta znajduje karę. Mężowj zaś niewinnie posądzonemu udaje się uciec z kopalni i odnaleźć najbliższych.

 

Taką jest mniej więcej treść obrazu. Gra znakomita. Role kobiece spoczywają w rękach artystek tej miary co Inger Nybbó i Ecba Thomsen. Akcya rozgrywająca się częściowo na tle kolonii karnych zawiara między innemi wspaniałą scenę ucieczki przez rozhukane morze na lichej tratwie — prześliczne widoki i doskonałą reżyseryę, co razem wszystko wziąwszy czyni obraz ten godnym poznania.

 

W.

 

Kino, 10-04-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.