Apollo — „Do milczącej mogiły".

Dramat, włoskiej wytwórni „Pasquali“.

Kinematograficzna sztuka stanowczo zaczyna schodzić na bezdroża. Jej pragnieniem i jedynym celem staje się coraz częściej chęć wywołania jaknajsilniejszych wzruszeń, któreby do bólu zatargać potrafiły nerwami, jak również — chęć olśnienia widzów bogatą wystawą, lub wprowadzeniem na scenę tysięcznych tłumów. Dla tych zewnętrznych efektów poświęca się teraz wszystko, o treść, myśl, wartość artystyczną... już mniej dbając.

 

Są to wszystko niepokojące cechy, zapowiadające rychły upadek ekranu. Publiczność jałową tą strawą szybko się przesyci i — albo omijać zacznie kino-teatry, albo też domagać się będzie bezustannego potęgowania efektów, co w końcu stanie się już niemożliwe.

 

Do rzędu takich czysto zewnętrznych tworów kinematograficznej sztuki należą: „Urna Semiramidy", z której recenzyę dajemy powyżej, a także—„Do milczącej mogiły", z której na tem miejscu mamy dać relacyę.

 

W obrazie tym znaleść można bezspornie i bogatą wystawę i piękne krajobrazy Lombardyi pod śniegiem, i dobrą grę artystów, a nawet dobry problemat, omawiający kazirodczą miłość siostry i brata, którzy zresztą początkowo nic nie wiedzą o tych łączących ich związkach krwi. Dopiero później prawdę tę wyjawia swej córce ojciec, co sprawia, iż ta od przedmiotu swej miłości się oddala, tajemnicę tą zanosząc z sobą do grobu, by tylko wyznaniem nie odebrać synowi wiary w matkę, którą on czci, szanuje i kocha fanatycznie. Na tym konflikcie można by opracować kino-dramat co się nazywa dobry. Że jednak treść utworu była i autorowi sceneryusza, i reżyserowi, najzupełniej obojętna, bo im chodziło jedynie o pokazanie wszystkich, znajdujących się w rekwizytorni kostyumów, a także o możność rzucenia na scenę najliczniejszych falang baletnic i lowelasów — dzieło okazało się w wyniku najzupełniej poronione.

 

Odtwarzająca rolę bohaterki dramatu Lucia d’Ambro zaprezentowała się w filmie tej dobrze jako tancerka, gorzej — jako aktorka.

 

Kino, 10-04-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.