Amfiteatr — „Przez ogień i krew“.

Rzecz na tematach minionej wojny, poprzedzona wcale miłą historyą miłosną córki majora i jego adjutanta; dalsza akcya obrazu toczy się już po przez pola bitew, które zostały odtworzone dość wiernie. Zainteresowanie budziły zwłaszcza manewry węgierskiej, o ile się zdaje, kawaleryi, siedzącej na dobrych przeważnie koniach, dzięki czemu — zdolnej do bardzo karkołomnych czasami czynów.

 

Akcya wojsk toczy się na galicyjskim terenie... Co sprawiło, iż działalność bojowa tak tej, jak i tamtej strony — nie pociągała, nie poruszała i nie wzruszała widzów, ponieważ obydwie zwalczające się na naszej ziemi siły — są i były jednako dla nas nienawistne i wrogie.

 

Piękne krajobrazy zimowe i dobre typy rusinek, wspomagających swą szpiegowską działalnością rosyjską armię — są okrasą filmy.

 

Rzucane przez projekcyjną lampę na ekran cienie wychodziły jaknajlepiej, zupełnie wyraźnie i czysto.

 

Nad program demonstrowano wyborne istotnie zdjęcia: „ Aktualności na Zachodzie " , z których przekonaliśmy się naprz., że jeńcom niemieckim działo się we Francyi więcej niż dobrze, następnie—że legioniści z armii Hallera zdają się być do tego stopnia dobrze wy musztrowani, iż w marszach i innych manewrach robią lepsze wrażenie, aniżeli nawet cieszące się tak wielkiem uznaniem pułki poznańskie. Były jeszcze pokazy z ostatniej wystawy malarskiej polskich artystów w Paryżu, z których każdy naocznie,—tutaj w Warszawie, — przekonać się może, że nasz „mistrz", Styka, malował w czasie wojny jeszcze gorzej, aniżeli to robił przed jej wybuchem. Trudno w to uwierzyć wprawdzie, a jednak — tak jest. Są tego dowodem:— portret I. Paderewskiego, a zwłaszcza —Joanna d’Arc. Pokazano nam jeszcze jedno z dzieł malarskich p. Mniszek...

 

Jeżeli z podobnych „dzieł" francuzi zechcą wyprowadzać wniosek o naszej kulturze, to — nieświetną musimy mieć w Paryżu opinię...

 

Pragnąćby należało, ażeby nasze kino-teatry zechciały częściej dawać podobnej wartości i równie ciekawe „kinematograficzne dzienniki".

 

Kino, 10-04-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.