Ś. p. Anna Frege-Kałużyńska.

W sobotę zakończyła tycie w Krakowie zasłużona artystka ś. p. Anna z Kałużyńskich Fregowa. Zmarła ma piękną kartę w dziejach sceny krakowskiej. Przybywszy koło r. 1885 z teatru poznańskiego objęła za dyrekcyi Gliksona role amantek i bohaterek dramatycznych. Obdarzona szeroką skalą dźwięcznego głosu, pełna temperamentu i szczerego zapału do sztuki, wrodzony talent podnosiła sumienną pracą.. Stąd też stała się wkrótce najwybitniejszą w danej chwili po Hoffmanowej ozdobą naszej sceny. Popisowe jej role były w „Esterze", „Lenie", Thermidorze", „Dwóch sierotach'', w komedyach Bałuckiego itd. Była jedną z najlepszych Aniel w „ślubach panieńskich" i bardzo dobrą Balladyną. Publiczność przyjmowała ją serdecznie, do czego przyczyniały się osobiste jej przymioty, jednając jej ogólną sympatyę. Wyszedłszy za mąż ustąpiła ze sceny koło roku 1895.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-04-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.