Apollo — „Źródło łez".

Tragedya życiowa ze słynną Francescą Bertini w głównej roli. Własność ajencyi „Fortu na".

 

Obraz, jeżeli nie pierwszorzędny, to w każdym razie taki, iż pozwala na więcej niż miłe spędzenie godziny wolnego czasu.

 

Ujemnemi stronami filmy są: scenaryusz, gra całego zespołu, za wyjątkiem aktorów odtwarzających role: bankiera Loreni i apasza Piplona, wreszcie nieudolna reżyserya, zaś dodatniemi: bogata wystawa, piękne krajobrazy, a zwłaszcza współuczestnictwo słynnej Francesci Bertini.

 

Dla ujrzenia na ekranie niezrównanie czarównych. uśmiechów tej artystki, jej przepysznie modelowanych ramion i niepokalanie czystych linii pleców, wreszcie oczów, oczów, z których patrzy wieczność, tęsknota... warto iść zobaczyć tę filmę.

 

Gra F. Bertini jest jednak w obrazie tym bardzo nierówna, co jest już niewątpliwą winą złej reżyseryi jedynie. Ma wszelako momenty niezrównane. Zwłaszcza scena, gdy jako córka niewinnie posądzonego o kradzież ojca, przychodzi błagać o litość bankiera — wzrusza do łez; warto zaprawdę zobaczyć—z jaką godnością prosi, jak po królewsku klęka! Tak wypowiedzieć swą „kwestyę” może tylko dużej miary artystka. Wyborna jest jeszcze scena w loży teatralnej, jak również—pierwsze spotkanie byłej Ireny Capriani, a późniejszej Lucylli, z bankierem Loreni. Te dwie ostatnie sceny są bodaj szczytem odwórczej sztuki mimicznej, dowodem — jakich sięgnąć może ona szczytów.

 

Nad program wyświetlaną była filma „Dziennik kinematograficzny” „Petef“ — bardzo chwilami ciekawa. Publiczność z dużemi oznakami zadowolenia przyjmowała zwłaszcza widok stojących na kotwicy amerykańskich pancerników w polskim porcie, Gdańsku.

 

Kino, 27-03-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.