TEATR POLSKI. „Szopka staropolska" układu p. L. Schillera.

Po „Szopce Betleemskiej” Rydla, „Szopce Warszawskiej" Or-Ota, poznaliśmy „Szopkę Staropolską" P. Schillera. Ułożona jest bardzo pracowicie, z dużym zasobem kultury literackiej i zwłaszcza muzycznej. Jeden z najznakomitszych współpracowników Teatru Polskiego, art. malarz p. Drabik, skomponował dekorację; olśniewającą bogactwem barw i efektów świetlnych, przesunął przed oczyma widzów liczne dziesiątki kostjumów, uderzających malowniczą pomysłowością. Mimo to, widowisko lnie miało powodzonia. Nie doznało go, bo, jak sądzę, autor nie miał jasnego planu: nie zdecydował się, czy jego „Szopka" ma być spektaklem dla dorosłych, czy też karnawałową, zabawą dla dziatwy. I wskutek tego, mimo skrzętnie i umiejętnie zebranych tekstów kolendowych i oryginalnych modach, dorosłych widzów nie zdołał zainteresować i widowisko jest nużące przez swą jednostajność. Dla dziatwy będzie zapewne nieco sztuczne.

Teatr Polski uczynił wszystko. co mógł, by ,Szopce Staropolskiej" zapewnić jak najświetniejszą oprawę. Artyści dramatyczni śpiewali kolendowe pieśni z przejęciom i rzetelnym animuszem.

 

K.

 

Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 01-02-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.