Wystawa architektoniczna Józefa Czajkowskiego w T. Z. S. P.

W salonach „Zachęty" zwraca żywą uwagę sala, zajęta szkicami i projektami architektonicznymi, do których dołączono projekty umeblowań i urządzeń wnętrzy domowych. Publiczność ma sposobność oglądać szereg wykwintnych pomysłów, których zrealizowanie dałoby nam prawdziwy wdzięk codziennego życia. P,. Józef Czajkowski od kilkunastu już lat znany jest w kolach artystycznych, zwłaszcza krakowskich, jako energiczny pionier „sztuki stosowanej", sztuki, która chce rozpowszechnić estetykę na wszystkie działy życia, która nie chce się zgodzić z tem, by obraz czy rzeźba, nabyte na wystawie „Salonów", sąsiadowała ze szpetotą mebli, sprzętów i całego urządzenia.

Myśl Czajkowskiego zwróciła się przedewszystkiem do architektury, zwłaszcza do budownictwa wiejskiego. Przeszłość zostawiła nam wzory naprawdę pięknych dworów i dworków, zrosłych w logiczną całość z naturą polską i polskim krajobrazem. Wzory te nie przemówiły, niestety, do wyobraźni i gustu budowniczych naszych z drugiej polowy XIX-go stulecia, którzy z zadziwiającą obojętnością na pierwiastki sojskie zapchali wsie nasze jakimiś dziwolągami pseudo-pałacykowymi, jakiś pstrokacizną wszelkich stylów i bezstylów. Czajkowski pognie w pomysłach swych wrócić do uroku polszczyzny. I w tem jest wielka jego zasługa. Dwór polski, jaki nam w szkicach swoich pokazuje, zachowuje tradycyę budownictwa ziemiańskiego. Jest prosty. Jest ładny. Prosi oko, by dłużej na nim spoczęto. Prosi ludzi, by w nim zamieszkali. To jest zasadnicza cecha, jaką projekt budynku mieszkalnego mieć powinien.

 

Niemniej gustowne i niemniej swoiście polskie, z obyczajowości naszej wysnute są pomysły wnętrzy i mebli Czajkowskiego, których kilka wzorów celniej-szych na stronie niniejszej podajemy.

 

a.u.

Tygodnik Ilustrowany, 01-02-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.