Stulecie filomatów.

Setną rocznicę założenia Towarzystwa Filomatów uczcił Zw. "Eleuterya" w Krakowie uroczystym wieczorem, urządzonym bez rozgłosu - (bo w czasie, kiedy pisma w Krakowie z powodu strajku nie wychodziły) - w dniu 29. maja 1918 w sali Kopernika Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Publiczność wypełniającą po brzegi salę przywitał w gorących słowach imieniem Towarzystwa p. Kołomłocki (3-cia osoba na rycinie), który wykazał pokrewieństwo dzisiejszych organizacyj ideowych z Filomatami.

Dr. K. Lubecki (5-ta osoba na rycinie), członek Akademii, w źródłowo opracowanym odczycie dał wyczerpujący obraz działalności Filomatów i scharakteryzował postacie głównych ich przywódców, jak: Mickiewicza, Zana, Czeczota, Malewskiego, Jeżewskiego i zakończył wezwaniem do młodzieży polskiej, by wstępowała w ślady tych, których hasłem było: Ojczyna, nauka i cnota.

 

Do uświetnienia wieczoru przyczyniła się utalentowana deklamatorka p. M. Malicka (4-ta osoba na rycinie) wygłoszeniem utworów nastrojowych Mickiewicza, Konopnickiej i Kasprowicza - oraz chór młodzieży pod artystyczne m kierownictwem prof. St. Bursy.

 

Choralnem odśpiewaniem przez zgromadzoną publiczność "Roty" Konopnickiej zakończyła się podniosła uroczystość.

 

Zamieszczona rycina przedstawia grupę występujących w Wieczorze i prezydyum Zw. "Eleuteryi"; zdjęcie dokonane po uroczystości w sali Kopernika Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Praca: tygodnik polityczny i literacki, ilustrowany, 22-09-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.