W Warszawie powstaje wielka wytwórnia filmów kinematograficznych.

Z Warszawy piszą nam: Uznając ważność kinematografu w dzisiejszem życiu społecznem, grono ludzi z pośród warszawskich sfer arystokratycznych, dzięki agitacyi znanego ziemianina, p. Szwejcera, przystąpiło do założenia wielkiej krajowej wytwórni film, która będzie prowadzona na zasadach towarzystwa akcyjnego.

 

— Więc panowie produkować będą filmy?... —zapytał nasz korespondent głównego kierownika.

 

— Przeważnie — brzmiała odpowiedz — mające na treść historyę Polski od jej kolebki. Chcemy, aby cały naród polski, począwszy od chłopów-analfabetów, poznał dzieje swej ojczyzny zapomocą obrazów plastycznych, rzucanych na ekran. Pochlebiamy sobie, te będzie to niemałą naszą zasługą obywatelską.

 

To jest główny plan naszej kampanii. Dolej będziemy uwieczniali na filmach po wsze czasy proces tworzenia się państwa polskiego w kompletnym jego całokształcie. W ten sposób damy żywą historyę nietylko dawnej Polski, ale i odradziającej się... I nie wątpimy, że filmy te parzyjęte będą przez cały naród z rzetelnym entuzyuzmem. Tu dodam mimochodem, że n. p. Niemcy posiadają 38 milionów metrów film kinematograficznych, obrazujących łeb organizm państwowy, a cyfra ta zwiększa się ustawicznie...

 

— Kiedyż towarzystwo panów przystąpi do pracy?

 

— Jesteśmy prawie gotowi. W końcu bieżącego miesiąca rozpoczynamy działalność na zakupionym terenie „Oazy” przy ulicy Wierzbowej, gdzie będą uskuteczniane zdjęcia. W miarę rozwoju przedsiębiorstwa, wydzierżawimy grunta w Sielcach pod miastem, należące dawniej do apanaży rosyjskiego dworu, a obecnie znajdujące się w zawiadywaniu miasta, z zarządem którego nawiązaliśmy już rokowania.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-08-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.