Genialny rysownik.

Dziecko wojny.

Romano Dazzi, 13-letni geniusz rysunkowy, wywołuje, niesłychane zainteresowanie w Europie. Młodziutka Włoch oświadczył pewnego dnia swej matce — jak donoszą pisma szwajcarskie — że niczego nie nauczy się w szkole i pójdzie na wojnę...

 

Na wojnie chwycił za ołówek, robiąc błyskawiczne szkice z tych straszliwych momentów, które dzieje bojów nasuwały jego źrenicom. W tych szkicach, rozrywanych dziś przez pisma ilustracyjne włoskie, francuskie i angielskie, widać genialną zdolność odtwarzania ruchu i zgrozy mimicznej za pomocą niewielu kresek.

Jeżeli ten młody „geniusz”, co mu przyznają nawet krytycy niemieccy bez zastrzeżeń nie zmanieruje się, ale pójdzie drogą naturalnego rozwoju – to być może, że wojna europejska będzie się mogła pochwalić, że wydała geniusza i że w jej atmosferze straszliwej objawiła się pierwsza emanacya wielkiego talentu, który może inaczej byłby umarł wśród mdłych warunków przedwojennego życia.

Podajemy portret „wojennego geniusza" Rosmana Dazzicego i dwie podobizny jego wspaniałych szkiców pełnych niesłychanej tragicznej prawdy, chwytających śmierć w momencie działania. Istotnie zdurnienie ogarnia, patrząc na te miniaturki genialnych wizyi ołówkowych 13-letniego Włocha, podpatrujących, tragizm wojny w rowach strzeleckich.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-07-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.