Drugi występ Gasińskiego.

W czwartek po raz drugi wystąpił na scenie Teatru Wielkiego p. Gasiński, dając dwa doskonale typy: Gzymsa w „Małżeństwie Loli" i Rosenblata „Złotym cielcu." Zestawiając obie kreacje, znamy sposobność skonstatować wszechstronne uzdolnienie artysty. Obie role charakterystyczne, a jednak, jak ogromnie różne: Gzyms, typ człowieka z ludu, człowieka nieokrzesanego, prostego, bankier Rosenblat — finansista, człowiek, którego cała istota skupia się w obserwacji gry giełdowej i robieniu złotodajnych interesów; Gzyms szczery, otwarty aż do ostatecznych granic—Rosenblat jedną tylko ma chwilę szczerości: gdy ginie w płomieniach kominka. 200-tysięczny posag jego córki. Obydwie postaci p. Gasiński odtworzył znakomicie, ze świetnym uchwyceniem charakterów.

 

O „Małżeństwie Loli” i lubelskich jej wykonawcach już pisaliśmy.

 

Co się zaś tyczy „Złotego Cielca” to wesoła ta jednoaktówka, grana i ograna na wszystkich scenach stałych i amatorskich, nigdy chyba nie straci na swej wartości. Krótki, ale wyrazisty, jędrny obrazek życia sfer finansowych, zabarwiony idyllą dwojga młodych ludzi, oto motyw sztuki. Prócz Rosenblata w znakomitem wykonaniu p. Gasińskiego, na bliższy plan wysunęły się postacie Goldensternów ojca i syna, dzięki doskonałej grze pp. Dąbrowskiego i Konarskiego. Bardzo dobrze wywiązali się ze swych zadań p. Wacławska w roli Emmy i p. Jankowski, jako Ludwik Rawicz. Z. C.

 

Ziemia Lubelska, 06-07-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.