Żeromski przeciw Przybyszewskiemu

Ukazała się niedawno na polkach księgarskich broszura Stefana Żeromskiego w której znakomity pisarz orania niedomagania naszej literackiej pracy i potrzebę organizacji wysiłków, zmierzających do obrony czystości języka oraz szerzenia kultury artystycznej i literackiej.

 

Żeromski w książce swej zaatakował ostro Przybyszewskiego. Atak swój rozpoczął pewnem sprostowaniem

poglądu Przybyszewskiego na Jamesa i Rogera i, zahaczywszy zlekka o młodą Polskę, główne zarzuty dyskusji skierował przeciwko samemu Przybyszewskiemu z powodu wydanej przezeń, w przekładzie żony jego, książki Eversa p. t „Alraune”. Żeromski wyszydza pomysł sztucznego człowieka, stworzonego przez Eversa a przedewszystkiem kwestionuje czystość języka tego tłumaczenia. Konkluzia Żeromskiego jest bardzo ostra, gdyż ganiąc wogóle zaniedbaną polszczyznę Przybyszewskiego stawia przekład powieści „Alraune" pod względem językowym niżej wszelkiej krytyki.

Stanisław Przybyszewski

Ziemia Lubelska, 20-06-1918 [Foto.: public domain, polona.pl]

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.