Ze sceny i estrady. „Jastrząb”.

Nowy sezon w Teatrze Wielkim rozpoczyna się dobrze, zapowiadając ciekawy repertuar na dalsze, zwłaszcza zimowe miesiące. Dyr. Halicki' w ciągu pierwszych tygodni swego ponownego kierownictwa dał szereg ciekawych premjer i wznowień z repertuaru dramatycznego. Onegdaj dołączyła się do nich wybrana oraz dobrze przygotowana i wystawiona premjera „Jastrzębia", sztuki Croisseta.

 

„Jastrząb" jest utworem ciekawym, artystycznie wysoce wartościowym, efektowna, zajmująca fabuła łączy z dobrą budową sztuki. Jedyną w tym względzie usterką są przydługie w niektórych momentach dialogi i tyrady pojedyńczych osób. Dramatyczny, miłosny konflikt między Jerzym, Mariną i Rene rozwijający się na tle szulerki Jerzego i Mariny autor przedstawia Żywo, z silą i uczuciem. Jest w tym obrazie bardzo duto trafnie uchwyconej i głęboko odczutej prawdy życiowej.

 

Sztuka w teatrze lubelskim wielce zyskała na tern, że główne role wykonane zostały przez artystów wysoce utalentowanych, grających starannnie, a z zapałem i pietyzmem dla sztuki aktorskiej.

 

W pierwszym rzędzie uwaga się ta nasuwała na onegdajszej premierze ze względu na grę pp. Zielińskiej (Marina) i p. Konarskiego (Jerzy). Oboje stanęli na wysokości zadania, dając kreacje skończenie dobre i piękne. P. Zielińska całą rolę przeprowadzili subtelnie, z uczuciem i szczerością, p. Konarski, zwłaszcza w akcie 5-cim sprawiał wrażenie bardzo silne. Świetnej parze dotrzymywał placu p. Batogowski, jako Ren.; artysta włożył w rolę cały zasób swego młodego, rozwijającego się talentu i dał postać naogół debrą, choć chwilami patos w grze i głosie artysty zastępował szczerość. Ze swobodą, żywo odtworzy, i grat dyr. Halicki rolę Drawna, dając typ interesujący.

 

Pozatem dodatnio zaznaczyli się pp. Bieinacki (Dupere), Arciszewska (de Tierrache) i Cetnerski (margrabia). Wykonawcy niniejszych ról wywiązali się z zadania slabitil. Całość przedstawienia wypadła dobrze.

 

Ziemia Lubelska, 15-06-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.