Lucjan Rydel

Twórca „Zaczarowanego koła”, znany poeta i dramaturg Lucjan Rydel zmarł w 50 roku życia d. 7 b. m. w Bronowicach. Urodził się on w r. 1868 w Krakowie, jako syn znanego profesora okulistyki na uniwersytecie Jagiellońskim. Szkoły średnie i uniwersytet ukończył w rodzinnym Krakowie. Później był czynny jako profesor literatury polskiej na Kursach im. Baranowskiego i sprawował urząd archiwisty w bibljotece Jagiellońskiej.

Rydel przyjmował czynny udział w walce o nowe hasła „Młodej Polski”. W twórczości swojej jednak hołdował tradycyjnym zdobyczom kulturalnym formalizmu artystycznego. Wydał w r. 1898 swoje kunsztowne „Poezje”, w roku 1899 otrzymał pierwszą nagrodę na konkursie im. Paderewskiego za baśń dramatyczną p. t. „Zaczarowane koło”. Z dzieł jego teatralnych dużym powodzeniem cieszyła się jego trylogja p. t. „Ostatni z Jagiellonów”.

 

Rydel znakomicie przełożył część „Iljady” i ożywił tchnieniem swojej intuicji przygodę p. t. „Ferenika i Pajsedoros”.

 

Przedwczesna śmierć Rydla czyni dotkliwą stratę literaturze polskiej.

 

Część jego pamięci!

 

Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 13-04-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.