Wiktor Gomulicki.

Laureat nagrody im. Orzeszkowej.

W roku obecnym przyznano po raz drugi nagrodę im. E. Orzeszkowej. Otrzymał ją Wiktor Gomulicki, znany literat i wykwintny poeta.

 

Od lat czterdziestu blizko pieśni Gomułkowskiego skupiały na sobie uwagę całej Polski. Mówił przez nie umysł subtelny, spowiadały się uczucia delikatne, hodowane w jasnych promieniach humanitaryzmu. Gomulicki bowiem zawsze uderzał przedewszystkiem w struny pojednania. Miłość chrześcijańska była mu busolą i wskazówką nadziei. Dumnie o sobie mówił poeta: jestem biały.

 

Gomulicki działalność swoją związał z muramy Starej Warszawy. Jej przeszłości dumnej, stołecznej poświęcił niejedną pracę, niejedną pieśń. Swojego czasu niezwykłą popularnością cieszył się jego wiersz „El mole rachim”, oparty na motywach żydowskich, jak i utwory poetyckie o nastrojach staromiejskich.

 

Jako poeta miłości znalazł też Gomulicki szerokie koło wielbicieli dla wykwintu i spokoju swoich wynurzeń erotycznych. Zawsze przytem były one podane w formie precyzyjnej. Gomulicki bowiem jest hołdownikiem opracowanego, oszlifowanego słowa. Łączy to jego zamiłowania z usiłowaniami francuskich parnasistów.

 

Girlanda prac Gomulickiego jest niezwykle duża. Gomulicki bowiem czynny był jako powieściopisarz, nowelista, krytyk i historyk literatury. Nagroda im. Orzeszkowej, jaką otrzymał jest słusznym hołdem za czterdziestoletnią blizko pracę dla kultury narodowej.

Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 06-04-1918

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.