Po zgonie Sienkiewicza

Z Obornik piszą nam: Z inicjatywy ks. Filipowskiego i p. Smorawskiego odbyła się w Obornikach25. bm. o godz. 7 i pół wieczorem „Wieczornica Sienkiewiczowska”. Słowy podniosłemi miejscowego proboszcza ks. Jaraczewskiego rozpoczęła się uroczystość hołdownicza.

Zaczem nastąpiły Prolog, śpiewy chórowe, deklamacje, recytacje, — wszystko wykonane siłami miejscowemi, co w danych warunkach i nieprzyjaznych okolicznościach na tem większe zasługuje uznanie.

Odczyt o znaczeniu i zasługach Henryka Sienkiewicza wygłosił

ks. prob. Schmidt z Rożnowa. Uznanie i poklask wdzięcznej publiczności niechaj Szanownemu prelegentowi będzie nagrodą za trud i pracę poniesioną. P. Janina Stefanowiczówna podobnie jak na nabożeństwie żałobnem za spokój Henryka Sienkiewicza, tak i na Wieczornicy więziła uwagę słuchaczy nie tylko czystością śpiewu, nie tylko swym miłym i dźwięcznym głosem, ale i wyraźną, piękną dykcją. Nr. 13 i 15 programu wypełniła grą na fortepianie w zastępstwie p. Wysocka z Rogoźna, która widząc zakłopotanie inicjatora wieczornicy — gdyż wiadomość o zawodzie dopiero go tuż przed rozpoczęciem uroczystości doszła — nastąpiła na pierwszą serdeczną prośbę. Postępując tak — postąpiła szlachetnie i pięknie, za co na tej drod/e najserdeczniejszą jej ślę podziękę.

Na tle wiersza Topora: „Na Twoją trumnę pogrzebną kładziemy pszeniczny wieniec” — nałożono żywy obraz, który wywołał zachwyt i zadowolenie licznie zgromadzonej publiczności

Dźwiękami hymnu narodowego zakończyła sie wieczornica, która w szarocie dnia małego miasteczka pozostanie na długo radosnem wspomnieniem i miłą pamiątką.

Jedna z obecnych.

Kurjer Poznański, 28-02-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.