Zbroja husarska

Pan Antoni Strzałecki, artysta-malarz, zdołał zgromadzić środkami prywatnymi człowieka pracy jeden z najcenniejszych i najlepiej dobrany zbiór broni polskiej, wśród której znajdują się okazy prawdziwie wyjątkowe. Zbiór ten oręża i innych działów Muzeum A. Strzałeckiego: tkanin polskich, porcelany, szkła, malarstwa i t. d., powinien być pozyskany dla tworzącego się Muzeum Narodowego w Warszawie. Właściciel zapoczątkował akcyę w tym kierunku,

składając Muzeum w ofierze ów dar królewski, jedyny w swoim rodzaju. Zbroja husarska ze skrzydłami, której podobiznę podaliśmy w ostatnim numerze „Tygodnika”, należy do największych rzadkości i żaden zbiór publiczny zbroi takiej nie posiada. W zamku w Podhorcach, w Galicyi wschodniej, własności niegdyś króla Jana III, znajdowały się takie zbroje; huragan wojny obecnej przeszedł jednak przez tę miejscowość i, być może, te jedyne okazy zostały znisrczone lub rozproszone.

Dar, o którym mowa, składa się z pełnej zbroi i rzędu na konia towarzysza husarskiego z XVII w., mianowicie: z szyszaka z grzebieniem, nanośnikiem, policzkami i nakarczkiem, z zbroi, złożonej z napierśnika z folgami i naplecznika z dwoma skrzydłami, obojczyka, naramienników z opachami, nabiodrkami, zarękawiąmi z rękawicami. Rząd konia składa się z pełnego nagłówka, napiersienia i podogonia, strzemion i dywdyka z aksamitu -karmazynowego, bogatu haftowanego zlotem. Husarz jest uzbrojony koncerzem i szablą, przez ramię wisi mu tejsak do pistoletu, złotem haftowany. Całość, nader malownicza, budzi wspomnienia najpiękniejszych momentów naszych dziejów wojennych.

Tygodnik Illustrowany, 24-02/2-03 1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.