Setna rocznica zgonu ks. Onufrego Kopczyńskiego.

(Dnia 14 lutego 1817 r.)

Jeszcze ojcowie nasi uczyli się gramatyki języka polskiego z dziełka ka Pijara, Onufrego Kopczyńskiego. Zasady jego przetrwały po dziś dzień, Choć nowsi badacze języka ojczystego odnaleźli wiele w gramatyce Kopczyńskiego niekonsekwencyj. Nie był Kopczyński pierwszym gramatykiem; przed nim zjawiły się już prace, gramatyzujące prawidła nasze językowe. Jego jednak podręcznik, wydany w 1778 roku, zyskał sobie największe prawo obywatelstwa i do końca 18-go wieku był 11 razy przedrukowywany.

W 1816 koku otrzymał Kopczyński medal pamiątkowy, który mu wręczono na nadzwyczajnem posiedzeniu Tow. Przyjaciół Nauk w Warszawie, z napisem: „Merentibus patriae". Uczył się u Pijarów w Warszawie i Podgórzu. Od 1756 roku był profesorem retoryki i literatury w Kolegiatach Pijarskich w Polsce. Był bardzo czynnym współpracownikiem zasłużonego na polu szkolnictwa ks. Konarskiego i Ign. Potockiemu współdziałał w jogo zabiegach o podniesienie poziomu oświaty w Polsce. Po powstaniu Kościuszkowskiem Kopczyński musiał wyjechać z Polski i dopiero dzięki zabiegom ks. Czartoryskiego mógł powrócić. —Oprócz gramatyki wielkiem wzięciem na swój czas cieszył się jego „Elementarz dla szkół parafialnych i narodowych" (1784). Kopczyński na Warszawskim bruku był postacią bardzo popularną. Krążyły o nim setki facecyi. Ludność Warszawy otaczała go miłością i uznaniem.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 27-02-1917

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.