Elektryczna muzyka

Przed kilku dniami zaprodukowauo — po raz pierwszy w Europie — w jednem z konserwatoryów w Chrystyanii, oryginalny wielce automat muzyczny, składający się i pianina i skrzypiec, poruszanych prądem elektrycznym. Aparat, umieszczony w skrzynce szklanej, składa się ze skrzypiec o czterech strunach, z których każda posiada osobny smyczek, oraz kilkudziesięciu strun, rozmieszczonych na kształt wnętrza pianina, a poruszanych jakby małymi palcami stalowymi.

Smyczki mają kształty kół, których obwód tworzy włosienie. Z chwilą puszczenia prądu elektrycznego aparat rozpoczyna grę, która odznacza się niezwykłą melodyjnością i dokładnością w oddaniu poszczególnych tonów. Zresztą w ogóle każdy ton jest czysty, gdyż ton fałszywy jest w aparacie wykluczony. W czasie popisu zaprodukowano kilka trudnych utworów Sarasata i Pagani'ego, które wypadły wspaniale, jakby w odtworzeniu najlepszych artystów, nie zaś bezdusznego aparatu. Cena aparatu, nadającego się doskonale do teatrów kinematograficznych i t. d. wynosi około 9.000 marek.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11 lutego 1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.