Jak ,,Quo vadis" powstało.

(ss) „Gaulois", dziennik paryski, ogłosił list Sienkiewicza, pisany tuż przed śmiercią do jednego ze znajomych we Francyi, w którym, zapytany o genezę „Quo vadis", tak ją wyjaśnia:

„Od wielu lat — pisał Sienkiewicz — miałem zwyczaj przed wlaniem się na spoczynek czytać biblijne łacińskie dzieła, tak dla samej historyi, która mię bardzo interesowała, jak również dla łacińskiego języka, którego nie chciałem zapomnieć. To przyzwyczajenie budziło we mnie coraz większe umilowanie antycznego świata. Tacyt należał do moich najbardziej ulubionych pisarzy historycznych. Kiedy czytałem jego „Anales", przyszła mi myśl, aby w dziele sztuki przeciwstawić oba światy, świat władz rządzących i potęgi administracyjnej światu, zamkniętego w sile ducha.

 

Jako Polak chciałem ukazać zwycięstwo ducha nad materyą, jako artysta bogactwo starożytnego Rzymu. W roku 1889 zwiedziłom wieczne miasto z Tacytem w ręku. Wtedy myśl moja dojrzała. Ostateczną koncepcyę dala mi kaplica „Quo vadis", bazylika św. Piotra, Foutana di Trevi i rzymskie wzgórza.

 

Po moim powrocie do Warszawy rozpocząłem na nowo studya historyczne, przyczem moje umiłowanie tematu coraz bardziej wzrastało.

 

„Taką jest geneza „Quo vadis".

 

„To, co Panu piszę, jest,za krótkie i za suche. Trzebaby jeszcze powiedzieć niejedno o moich wrażeniach i moich osobistych uczuciach, o moich wędrówkach po katakumbach, okolicy, otaczającej wieczne miasto, i wzdłuż słynnych akwaduktów, którym przyglądałem się przy wschodach i zachodach słońca.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 13-02-1917

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.