Emil Verhaeren.

Tragiczna Belgja, zasłana ruinami i zgliszczami, poniosła nową ciężką stratę—zgasł umiłowany pieśniarz narodowy, Emil Verhaeren.

 

Verhaeren, to dziecię wsi, miłujący przedewszystkiem naturę, zachwycający się swą ukochaną Flandrją, widokiem morza i gór i wspaniale uprawianemi polarni. Musiał jednak oderwać się od wsi, zamieszkać w mieście i uczęszczać na wydział prawny w uniwersytecie.

 

Verhaeren nie był romantykiem. Jego poezja jest nawskroś liryczną, maluje on po mistrzowsku nie tylko wieś, ale zagłębia się też w życie wielkomiejskie, upaja się pięknem, zaklętem w marmur, podziwia wielkie twory mistrzów pędzla.

W pierwszych swych utworach «Les Glaneuses» i «Les Hamandes», jaskrawo i barwnie pokazuje nam lud flamandzki, jego naiwną wiarę i prostotę i wielką miłość do ziemi-rodzicielki.

 

W «Les Moines» przenosi nas do zamierzchłych czasów średniowiecza, myśl jego błądzi po ciemnych korytarzach klasztornych, słyszy cudne pienia mnichów i mniszek i wspaniałe dźwięki spiżowych, wielkich dzwonów.

 

W «Les compagnes hallucinees» i w «Les viilages illusoires», płacze nad utratą wsi, widzi wszędzie porzucone brony i pługi, drażni go huk maszyn, świst fabryk, pociągów i t. d. Daje nam tu wspaniałe typy: Kowala, Dzwonnika i Młynarza.

 

Potęgę i wspaniałość wielkich środowisk ruchu umysłowego, handlowego i fabrycznego, daje nam w «Les Villes Tentaculaires» i w «Les Forces tumultueuses».

 

W swym natchnionym utworze «Les heures claires» Verhaeren daje wyraz swej miłości, uwielbienia, ku wszystkiemu co piękne, wzniosłe, czci i ubóstwia ukochaną kobietę, serce i duszę ściele jej pod stopy.

 

Verhaeren czekał burzy, przepowiadał ją, doczekał się i zobaczył swą ukochaną ojczyznę zniszczoną, zdeptaną, splugawioną i serce jego nie przeżyło ogromu nieszczęścia, tak samo, jak i serce naszego nieśmiertelnego mistrza Henryka, przestało bić na zawsze.

 

H.

 

Głos Polski: tygodnik ilustrowany polityczny, społeczny i literacki, 04-12-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.