„Akropolis” St. Wyspiańskiego.

Jak corocznie, uczyni scena im. Jul. Słowackiego zadość tradycyj uroczystego uczczenia rocznicy listopadowej, łącząc ją obecnie z hołdem dla Wyspiańskiego w dziewiątą rocznicę zgonu. Dostrajając te uroczystości do ogólnego teraz nastroju wybrała dyrekcya dzieło, jedyne w twórczości piewcy tragedyi narodu, brzmiące akordem wiary i ufności. Obecne warunki nie pozwalają na wystawienie całości „Akropolis" ujrzymy więc tylko dwa akty I i IV; łączą się one jednak w konsekwentną całość i bodaj wo fragmentach pozwolą zobaczyć nam tą pieśń „Zmartwychwstania" autora „Wesela".

Dziełu Wyspiańskiego nadaje nasza scena najświetniejszą oprawę, dekoracye obok części pozostałych po śp. Spitziarze przygotowuje nowe p. Z. Wierciak. Próby pod kierunkiem reżysera p. Leonarda Bończy dobie-gają końca.

 

Wieczorem dopełni „Kazimierz Wielki" Juliana U. Niemcewicza, skrócony i uzupełniony oryginalnemi wstawkami przez znanego poetę i autora dramatycznego p. Józefa Wiśniowskiego. Atrakcyjne to widowisko przedstawia moment premiery sztuki Niemcewicza na teatrze króla Stanisława Augusta w rocznicę konstytucyj majowej t. j. dn. 3 maja. 1792 roku. Piątkowa premiera ukaże nam ten ruch ówczesnego amfiteatru ostatniego naszego króla z dworem, ożywiony przez znawcę epoki, jakim jest p. Wiśniowski. —Wspaniałą dekoracyę ówczesnego teatru maluje p. Czajkowski. Kostyumy do obu sztuk pomysłu pp. Z i A. Pronaszków. Rekwizyta opracowuje p. Bąkowski. W „Kazimierzu Wielkim", którego reżyseruje p. Jednowski, wystąpi cały personał teatru oraz zapewniło współudział Akadem. Koło Dramatyczne. Premiera w piątek.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 30-11-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.