Pastorałka, złożona z 7 kolend,

rysowała Z. Lubanska.

Jak szczery talent i silna indywidualność artystyczna może nadać nowy, a świeży wyraz tak formie, jak i troki, tego przykładem „Pastorałka" p. Z. 'Albańskiej. Jest ta publikacya graficzna, tylko części opracowania ilustracyjno-ornamentalnego kolęd, wystawionego w ubiegłym roku w Pałacu sztuki w Krakowie.

 

W pracy tej uderza przedewszystkiem w treści i Winie nuta polska, ludowa, w tonie gawędziarskim, oddającym fabułę danej kolędy wyraziście, dobitnie, a zrozumiale nawet dla dziecka. ton ten, zabarwiony zlekka humorem lub naiwnie a serdecznie pojętą karykaturą, odpowiada treści kolęd.

 

Oryginalnie odczuta forma w opracowaniu tematu tak figuralnego, jak ornamentacyjnego, ma wysoce indywidualne ujęcie. Lud wiejski i drobne mieszczanstwo w swych wysoce charakterystycznych gestach, wpleciony w sceny i postacie religijne z historyi narodzenia Chrystusa, okraszony pomysłową ornamentyką. Bogaty ornament, o motywach, dostosowanych do treści kolęd, chwili, występuje pełen indywidualności, z rzadkiem poczuciem sensu i logiki dekoracyjnej, tworząc zdecydowany styl, daleki od naśladownictwa i banalności. Pismo i ozdoby drukarskie dopełniają jednolitości charakteru całości.

 

Wybitny talent dekoracyjno-ilustratorski p. Z. Lubańskiej przemawia w „Pastorałce" tym jasnym i prostym językiem malarskim, wyrażonym prostymi środkami: kreską i plamą. Jedno- lub dwubarwna kreska i plama, prowadzona pędzlem szeroko i swobodnie, wypowiada tu. więcej, mocniej, nieskończony obraz.

 

Dzięki tym zaletom artystycznym, „Pastorałka" jest czemś zgoła nowem, świeżem, a silnie tkwiącem w charakterze szczerze polskim, oddającym naszą narodową indywidualność, Aby tak pojąć, odczuć i stworzyć tej miary dzieło, trzeba mieć w sobie duszę polską ł duży talent.

 

Miecz. Dąb.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 30-11-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.