Uroczystości Słowackiego w Genewie.

Z Genowy donoszą nam: W niedzielę 3 grudnia rb. odbędzie się w Genewie na przedmieściu Paquis przy ulicy Plantamour 23 uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej Juliusza Słowackiego w miejscu, w którem wielki nasz poeta mieszkał w latach 1833-1836, gdzie powstał jego „Kordyan" i „Balladyna". Uroczystości rozpoczną się dnia poprzednie go (sobota 2 grudnia) uroczystem polskiem zebraniem, poprzedzonem prelekcyą „Witolda Bełzy” O patryotyzmie Słowackiego",

Nazajutrz rano odprawione będzie w genewskim kościele Notre Dame solenne nabożeństwo, poczem publiczność uda się na ulicę Plantamour, gdzie nastąpi akt odsłonięcia tablicy. Podczas odsłonięcia przemawiać będą: w języku francuskim znany francuski publicysta, profesor uniwersytetu genewskiego dr. Edmond Privat, w języku polskim poeta Jan Pietrzycki, który też dokona uroczystego aktu odsłonięcia. Tablicę z białego kararyjskiego marmuru wykonał artysta - rzeźbiarz Louis Wethli.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21-11-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.