Obchód Sienkiewiczowski w Sosnowcu w Królestwie Polskiem.

 

W „Kur. Zagł.” czytamy: Obchód ku uczczeniu Henryka Sienkiewicza wypadł, jak tego należało wyczekiwać, poważnie i okazale. Mimo niepogody, cały dzień tłumy wylegały na ulice — nie było nikogo, ktoby nie ozdobił piersi Żetonem obchodowym. Kwestarki i kwestarze mieli żniwo nielada, a Tow. Dobroczynności plon obfity. Dzień 8. października był naprawdę dnieni Sienkiewicza. Już rano na nabożeństwo do kościoła Serca Jezusowego ściągnęły różne korporacye, szkoły męskie, aby w pochodzie ze sztandarami wyruszyć do kościoła parafialnego.

Pochód ruszył o godzinie 9. ulicą Trzeciego Maja i Małachowskiego. W kościele parafialnym odprawił uroczystą Mszę św. ks. Fr. Raczyński, kazanie wygłosił ks. proboszcz F. Pienkicwicz. Wszystkie sale odczytowe były w ciągu dnia przepełnione. Na odczytach widziało się poważnych wiekiem i dzieci, robotnika i inteligenta. W kilku miejscach tłumy całe musiały opuścić wejścia na salę z powodu braku miejsc.

 

Wieczorem na sali Związku 2elaznego odbył się koncert i raut z wybornym pro-gramem, który zgromadził tłumy publiczności.

 

Praca: tygodnik polityczny i literacki, ilustrowany, 29-10-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.