Nowe nuty.

Trzy Pieśni na sopran lub tenor ze słowami i muzyką Ireny Białkiewiczówny oraz tejże autorki „Preludyum" do slów I. Guranowskiego. Nakład Gebethnera i Wolffa.

 

Utwory te wyróżniają się przedewszystkiem: świeżością natchnienia, szczerym, podniosłym nastrojem jako też wielce kunsztownem opracowaniem. Autorka, nawskroś zwolenniczka modernizmu, dość zręcznie używa modulacyi do względnie dalszych tonacyi, stosując bądź enharmonię, bądź chromatykę.

 

Naprzykład w pieśni p. t. „Śnieg" (F dur), osnutej na tle rozbitych pasaży, autorka, znalazłszy się na dominancie w d moll (takt 8), bardzo dowcipnie, za pomocą zmiany enharmonicznej dźwięku cis na des, moduluje do tej tonacyi (Meno mosso) i to na bardzo krótką chwilę, by z powrotem wejść do F dur. W towarzyszeniu fortepianowem w przejściu do 16-go taktu ze stopnia VI na I można było łatwo uniknąć kwint i oktaw, zda się w tem miejscu zbytecznych.

 

W "Kołysance" (Ges dur) na tle tonicznem płynie spokojna liryczna melodya, ożywiona w Poco piu mosso silniejszem tętnem, żeby następnie, za pomocą dwóch po sobie następujących dominant w G i Ges dur powrócić do 1-go tematu, zakończonego w basie kwintami, chyba dla oryginalności.

 

Do najlepszych możnaby zaliczyć „Lilję" (As dur). Pomimo swej prostoty, jest wielce wdzięczną, zaś szczególnie w zwrotce: „W słońcu kona moje serce" fraza muzyczna odznacza się siłą uczucia i napięciem dramatycznem. W tej pieśni są częste zgrzyty dysonansowe w towarzyszeniu, ilustrujące muzycznie ponury nastrój wiersza.

 

W „Preludyum" (cis moll) na akordowem tle brzmi tęskna nuta za rozwianem szczęściem we śnic, poczem odzywa się na chwilę efektowna fraza muzyczna i w zakończeniu następują tylko krótkie odcinki, zanikające w zapytaniu: "czy ci tak źle, jak mnie?"

 

L. Chojecki.

 

Tygodnik Ilustrowany, 28-10-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.