Teatr w Bagateli: Chochoł

 

Podwoje w Bagateli artystyczny teatr p. n. „Chochoł". Sympatyczny program zyskuje sobie coraz to liczniejszych zwolenników. Milą nowością „Chochola" jest artystycznie pomyślany „trylog conferencierski", w .którym, obok p. Smotryckiego, pole do popisu znalazły urocze pp. Orsza i Żółkowska. Mis-en-scene jest piękne i nowe. Wszystkie przytem dekoracye „Chochola" — to dzieło talentu pionera sztuki stosowanej w Warszawie, zdobywcy wielu konkursów sztuki dekoracyjnej, p. J. S. Węgierkiewicza.

Szeroki talent p. Węgierkiewicza -nie zasklepia się tylko w sztuce dekoracyjnej; daje on nowe i artystyczne pornysly w dziedzinie pięknych rysunków do kostyumów. Jego kostyum do tańca „Ta-tao“ dla primabaleriny, p. Mia-Mary, stanowi artystyczną sensacyę w dziedzinie sztuki kostyumów teatralnych w Warszawie. Ale i rysunki do ikoistyumów dla „confe-rencierek" są także dziełem talentu p. Węgierkiewicza, który postawił sobie za zadanie dawać zawsze rzeczy tylko artystycznie nowe i piękne. Pomyślała również dyrekcya teatru o sali deszczowej w Bagateli, która dopiero pod znakiem „Chochoła" stała się godną nosić miano przybytku sztuki. Dekoracye „rouge-nolre" tegoż artysty, na scenie deszczowej, dowodzą, że z dwu -barw tylko (koral i wrona) można dać rzeczy stokroć ekspresyjnie silniejsze od przestarzałych i banalnych malowideł teatralnych.

To też poznała się Warszawa na „Chochole"; z dniem każdym tłoczniej w Bagateli, a coraz liczniejszych zwolenników zyskuje sobie nawskroś polski talent J. S. Węgierkiewicza.

Świat 10/16-06-1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.