Legionowy dramat filmowy

 

Jak już donosiliśmy za pismami wiedeńskiemi, obecnie znajduje się w opracowaniu sztuka fil­mowa o treści, zaczerpniętej z historyi Legionów. Autor jej, dr Bora (chorąży Maksymilian Stransky z Wiednia, przydzielony do polskich Legio­nów), wziął tu za podkład szereg epizodów z działalności Legionów, przyczem poważną rolę w samej koncepcyi odegrał stary Kraków, który do autora, przybywającego tu po raz pierwszy, przemówił silnie i zainspirował go.

            Sztuka ma tytuł:

"Hej, kto Polak, na bagne­ty!", a w wystawieniu niemieckiem: "Noch ist Polen nicht verloren“ i jest w swej konstrukcyi melodramatem, a zatem jako taki, stanowi nowość w zakresie filmowym.

            Według zasiągniętych przez nas informacyi co do jej treści, rozpoczyna się ona wizyą starego trębacza na wieży Maryackiej, a punkt wyjścia dla akcyi stanowi dawny mit polski, nader ory­ginalnie wpleciony w chwilę współczesną. W toku dramatu ujawnia się pierwiastek bohaterski, artystyczny i fantastyczny, cznnik wiary, rola kobiety w życiu Polaka — słowem, wszystko, co bliskiem jest duszy polskiej.

            Poszczególne fazy tej czteroaktowej sztuki rozgrywają się w Krakowie, w Zakopanem, w War­szawie, Częstochowie i na pobojowiskach.

            Część muzyczna dramatu jest układu jednego ze znanych kompozytorów polskich, a w wyko­naniu poszczególnych ról bio rą udział wybitni artyści polscy i niemieccy. Dochód z przedstawień przeznaczył autor do dyspozycyi N. K. N. na rzecz wdów i sierot po legionistach.

            Wystawienie melodramatu odbędzie się z początkiem jesieni, przyczem premiery odbędą się w Krakowie, Lwowie, Wiedniu oraz we wszyst­kich głównych miastach Austryi i Niemiec.

            O ile nam wiadomo, w ciągu bieżącego mie­siąca odbędzie się w Krakowie szereg zdjęć, potrzebnych jeszcze dla uzupełnienia sztuki.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 9 czerwca 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.