Po jubileuszu H. Sienkiewicza

 

Stronnictwo ludowe Henrykowi Sienkiewiczowi.

            Z inicyatywy prezydyum stronnictwa ludowego reprezentacya polityczna ludu polskiego uchwaliła 29/IV br. na zebraniu w Krakowie wysłać Sien­kiewiczowi adres, którego redakcyę powierzono prezesowi stronnictwa, posłowi Jakóbowi Bojce. Adres ten jest, ozdobiony przez p. Włodzimierza Tetmajera, a zaopatrzony podpisami wszystkich posłów parlamentarnych i sejmowych P. S. L.

 

            Adres podnosi, że wielki pisarz dawał głodne­mu ludowi chleb duchowy, a kiedy nastały czasy innego nieurodzaju razem z innymi, dobrymi synami Polski, uciułanym groszem, karmi głodne rzesze powszednim chlebem, pragnąc, aby to, co zostać może w Polsce, przetrwało do lepszych czasów.

            Popularność Henryka Sienkiewicza wśród ludu charakteryzuje adres, zwracając się w tych sło­wach do orędownika sprawy polskiej:

            „Twe dzieło „Ogniem i mieczem", Twój „Po­top" doszedł pod strzechy nasze i w tych pi­smach poznaliśmy swojaka w Tobie. Bo nie sąśmy jeszcze tak wyszkoleni, aby dzieła wszystkich naszych pisarzy zrozumieć, ale Twój sposób pi­sania jest tak jakoś jasny, że każde nawet chłop­skie dziecko zrozumie, co mówi Twój przepyszny Zagłoba, co mówią inni bohaterowie Twoi, a wreszcie i rusini. Tak pisać, to sztuka, i nie dziw, że Twe dzieła taki przystęp do nas zna­lazły".

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19 maja 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.