Z estrady koncertowej.

 

Koncert Wandy Heindrichówny, śpiewaczki operowej i Wł, Osińskiego, fortepianisty z Berlina, sprowadził w ubiegły poniedziałek liczną publiczność do wielkiej sali Apollo. P. Hendrichówna odśpiewała „Dudarza" Paderewskiego,, „Melodyą" Chopina do słów Z. Krasińskiego i pieśni Żeleńskiego. W drugiej części usłyszeliśmy pieśń Liszta, Brahmsa i R. Straussa, do których tekst przetłomaczył prof. Ludwig. Na zakończenie odśpiewała artystka Recitativ i cavatinę z IV aktu „Halki" z właściwem sobie dramatycznem zacięciem, a zniewolona oklaskami dodała pieśń Niewiadomskiego Kossobudzkiego.

 

 

Głos to o obszernej skali sopranowej z misternie wyszkoloną i perlistą koloraturą, znany nam z poprzednich występów artystki w teatrze naszym i ostatni raz, gdy śpiewała podczas wystawienia „Quo Vadis?" w partyi Ligii.

 

P. Hendrichówna posiada wysoką kulturę muzyczną i pieśni powyższe w jej interpretacyi śpiewane były iście z polotem artystycznym; minio to występy jej estradowe budzą zawsze chęć usłyszenia jej na scenie, gdyż wtedy ma się całą pełnią wrażeń słuchowych, które na tle orkiestry zyskują wiele.

 

P. Osiński obdarzył nas „Balladą," H-moll Liszta oraz zagrał „,Fantazyę" i „Scherzo" Chopina. W interpretacyę swą wlał artysta wiele indywidualnej oryginalności, a pod działaniem techniki palcowej w miejscach najcichszych słychać było miękki i powiewny dźwięk, gdzie znów siła była potrzebna, fortepian brzmiał" całą potęgą tonów.

 

Strona techniczna tego wirtuoza, to wielka, sumienna i inteligentna praca, która wy-dała ten rezultat, że wszystko co wchodzi w zakres techniczny, sprawia w polifonii nadzwyczajną przejrzystość, nuty nie giną, a plastyka uwydatnia,i co się głównie w Scherzo zadokumentowało.

 

Burzą oklasków dziękowano p. Osińskiemu, który wobec tego sympatycznego objawu dodał własną kompozycyę.

 

Marya Paruszewska.

 

Praca: tygodnik polityczny i literacki, illustrowany, 07-05-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.