Występy Solskiego w teatrze miejskim.

 

(„Fryderyk Wielki" sztuka historyczna A. Nowaczyńskiego.)

Zapowiedziane występy Ludwika polskiego zelektryzowały publiczność teatralną. Z nazwiskiem świetnego artysty łączy się nietylko pamięć o jego znakomitych kreacyach, ale również pamięć o jego pierwszorzędnym talencie reżyserskim, dzięki któremu zespól umiejętnie puszczony w ruch stwarza jednię wzruszeń, pochłaniających uwagę widzów i dających im głębsze wrażenie estetyczne i uczuciowe.

 

 

Do kapitalnych ról Solskiego należy Fryderyk Wielki. W postać pruskiego władcy wlewa artysta niepospolitą siłę charakterystyki i przepaja ją tym potężnym nerwem życia teatralnego, dzięki któremu widz zapomina o sztuce aktorskiej, a natomiast ulega szlachetnej złudzie, że w oczach jego odgrywa się prawda historyczna, podpatrzona za sprawą czarnoksiężnika — świetnego wirtuoza techniki aktorskiej.

 

Nic też dziwnego, że w teatrze przepełnionym po brzegi, znaleźli się wszyscy ci, którzy pragnęli odnowić w rażenia odniesione przed laty. Znaleźli artystę w znakomitej formie, odtwarzającego każdy moment psychologicznego rozwoju figury z mistrzowskim spokcjem, ze spokojem jeszcze wyższym i głębszym niż przed laty. — —

 

Zespół artystów wywiązał się sumiennie ze swego zadania. P. Bończa odegrał rolę starego Zietena. Wyposażył ją w dobrą maskę i dał lej zacięcie charakterystyczne, ale brakło mu werwy i rozmachu w scenie głównej. Panowie: Biegański, Mierzejewski i Żarski stworzyli interesujące figury. Biskup Krasicki w interpretacyi p. Noskowskiego był zbyt krotochwilny.

 

Burzliwe oklaski, któremi powitano znakomitego artystę i powódź wieńców, która wpłynęła na scenę, są zapowiedzią, iż występy Solskiego staną się wysoką atrakcyą w teatrze miejskim.

a.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-04-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.