Broszura syna Henryka Sienkiewicza

 

Broszura Sienkiewicza-syna p. t. „Polonais et Russes” przeznaczona jest głównie dla Francuzów, którzy wierzą błędnie w istnienie jednolitej „Slawii" w przeciwieństwie do germanizmu.

            Treść broszury już podawaliśmy. Ale warto podnieść jeszcze bardzo zręczny motyw w jej opracowaniu.

            Autor, wyliczając różnice pomiędzy Rosyą a Polską — będące w głównych zarysach różnicami pomiędzy tąż Rosyą a Zachodem — starał się o unikanie łatwo nasuwających się jaskrawości, ażeby nie zrażać ku sobie i swoim rozumowaniom czytelnika francuskiego, będącego pod wrażeniem sojuszu z Rosyą.

 

            Co więcej, siłę jego charakterystyki Rosyi stanowi to, że daje ją autor na podstawie, a częstokroć własnemi słowami, najznakomitszych historyków francuskich, bije Francuzów ich własną bonią, oszczędzając przez to ich miłość własną i wprost zniewalając do przyznania mu słuszności.

            Francuz nie uwierzyłby może charakterystyce Rosyi i Polski, napisanej przez Polaka, chociażby ten Polak nazywał się Sienkiewicz; ale trudno mu się oprzeć powadze Anatola Leroy-Beaulieu, albo Rambauda.

            Wniosek autora jest ten, którym wszystkie publikacye polskie dla zagranicy kończyć się powinny. Ponieważ Polacy i Rosyanie różnią się tak zasadniczo, że ich współżycie w jednem państwie jest niemożliwe i stanowi jedno pasmo zatargów, należy te dwa narody przedzielić granicą polityczną;

            Komentarz ten odnośnie do broszury syna wielkiego pisarza przedrukowujemy z piotrkowskiego „Dziennika Narodowego".

Ilustrowany Kurjer Codzienny, 19 grudnia 1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.