Niemieccy artyści przeciwko wbijaniu gwoździ do dzieł sztuki

 

W niemieckiem mieście portowem Wilhelmshaven ma stanąć olbrzymia statua admirała Tirpitza, celem wbijania do niej gwoździ. — Przeciwko temu wystąpił prezydent berlińskiej akademii sztuki w piśmie do starszego burmistrza miasta Wilhelmshaven, podnosząc pomiędzy innemi:

 

            „Akademia sztuki w Berlinie uważa za swój obowiązek wobec sztuki odradzić miastu Wilhelmshaven wykonania tego planu. W niezliczonych miejscowościach Niemiec odbyło się wbijanie gwoździ do posągów i symbolów na rzecz wieki wojennej. Ze stanowiska sztuki nie wiele można zarzucić w tych wypadkach, gdy chodzi o pospolity utwór, o krzyż żelazny, o symbol. Ale nie można się zgodzić na obijanie gwoździami posągów portretowych. Statua Hindenburga niechaj będzie ostrzeżeniem dla innych miast".

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 12 grudnia 1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.