Koncert Paderewskiego

 

na wystawie w San-Francisco.

Paderewski, który, jak wiadomo, bawi już od miesiący w Ameryce, aby tam zbierać fundusze na nędzę w Polsce, po długich miesiącach widząc, że w ten sposób może walnie pomódz sprawie, zdecydował się na pierwszy od wybuchu obecnej wojny europejskiej koncert na panamskiej wystawie w San-Fracisco. Tutaj porwał on Amerykanów najpierw swą mistrzowską muzyką, a potem w słowach potężnych i serdecznych przedstawił im sprawę polską. Ów koncert przyniósł na nędzę w Polsce dochodu blisko 10 tys. dolarów. A drugie tyle przyniosły ofiary złożone dobrowolnie na skutek przemówienia tego polskiego mistrza tonów. Rezultat przeszedł oczekiwania Paderewskiego, który wobec tego postanowił zmienić metodę agitacyj za sprawą polską i powtórzyć wszędzie koncert połączony równocześnie z gorącym apelem do amerykańskich serc ofiarnych o pomoc dla Polski, gdzie rezultat podobny jest możliwy do osiągnięcia.

 

 

Drugi podobny koncert zapowiedział już Paderewski na 3 bm. w Chicago. W koncercie mają też wziąć udział wszystkie chóry polskie z Chicago, które odśpiewają na otwarcie koncertu kantatę a na zakończenie nasz hymn narodowy.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 05-10-1915

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.